VIKTOR


 

HAJMANIA

HAJMANIA

   

Táplálás a gyökerektől

2012.10.15. 14:25

Ahhoz, hogy egészségesek legyünk, szervezetünknek folyamatosan szüksége van vitaminokra és ásványi anyagokra. Ez természetesen a hajunkra is igaz, amelyet többféleképpen is tudunk táplálni. Belülről a hajszemölcsökbe (papillákba) a kapillárisokon keresztül jutnak el a hajszálainkhoz a vitaminok és ásványi anyagok. Kívülről pedig természetes pakolásokkal vagy egyéb hajápolási termékekkel érhetünk el kitűnő eredményeket. A bőrünk képes az önregenerálásra, amit megfelelő kezelésekkel, krémekkel segíthetünk is. A hajunk viszont nem képes erre, hiszen hajszálaink idővel elszarusodnak, hiszen nem tartalmaznak vérereket, kapillárisokat. Külsőleg is elérhetünk javulást, de az igazi megújulás az, ha a gyökérbe megfelelő tápanyagokat juttatunk, és ez által szép, egészséges hajkoronát kapunk. Az alábbiakból megtudhatjuk, hogy melyik vitamin és ásványi anyag milyen szerepet játszik hajunk növekedésében, és hogyan maradhat egészséges.

Vitaminok:
Az A vitamin
segíti a haj növekedését, stimulálja a sejtosztódást, elkerülhetjük vele a korpásodást és a hajszálak töredezését. Rugalmasságot ad a hajnak, és segíti a faggyú mirigyek működését, valamint növeli a fejbőr antibakteriális védelmét is. Főbb forrásai: máj, tojássárgája, paraj, tejtermékek.
A B2 vitamin serkenti a bőr és haj anyagcsere folyamatait. Főbb forrásai: máj, burgonya, élesztő, tojássárgája, hal, hús, banán.
A B5 provitamin (Panthenol) erősíti, és fényessé teszi a hajat, szabályozza természetes nedvességtartalmát, óvja a színét, fényét. Serkenti a haj növekedését, gátolja az idő előtti őszülést. Főbb forrásai: élesztő, máj, tojás, dió, halak.
A B6 vitaminnak a tápanyagok felszívódásában van fontos szerepe, valamint véd a haj színének kifakulásától, csillogóvá teszi a hajat, és megelőzhető vele a korpásodás kialakulása is. Főbb forrásai: máj, tejtermékek, élesztő, gabonafélék, banán.
A B12 vitamin a zsírok, fehérjék, szénhidrátok megfelelő felhasználását biztosítja. Főbb forrásai: belsőségek, tejtermékek, tojás.
A C-vitamin, mint antioxidáns a haj védelmében játszik fontos szerepet, gyulladásgátló hatású, a haj kevésbé töredezik. Főbb forrásai: zöldségek, gyümölcsök.
A H-vitamint (Biotin) a haj vitaminjának is nevezik, csillogóvá erőssé varázsolja a hajat, fontos szerepe van a haj vitalitásában és anyagcseréjében, intenzíven táplálja a hajgyökereket. Hiánya sebhorreás megbetegedéseket okozhat. Főbb forrásai: tojássárgája, gombafélék, szója, dió, mogyoró,
Az E-vitamin szintén mint antioxidáns védi a fejbőrt és a hajat a káros UV sugaraktól, meggátolja a korai őszülést. Főbb forrásai: csírák, szója, zöldségek, tojás, tejtermékek. a haj volumenét, felelős a vörös haj pigmentjeiért, oxigént szállít a hajgyökerekhez. Szükséges a B-vitaminok megfelelő anyagcseréjéhez. Főbb forrásai: marhahús, máj, kagylók, tojássárgája, dió, zabpehely, kajszibarack.
A réz igen fontos szerepet játszik hajszálaink egészségéért. Megelőzi a korpásodást, és felelős a haj festék pigmentjeinek képzésében is. Főbb forrásai: csonthéjas gyümölcsök, máj, banán, tejtermékek.
A cink hiánya töredezett fénytelen hajra vezet, nagy szerepet játszik a haj anyagcseréjében és növekedésében. Főbb forrásai: dió, zabpehely, zöldborsó, sörélesztő, tökmag, mustár.
A kén nélkülözhetetlen az egészséges haj számára.
A B-komplex vitaminokkal a szervezet az alapvető anyagcsere-folyamatait szabályozza. Főbb forrásai: hal, tojás, szárazbab, marhahús.
A kalciumtól egészséges fejbőrt remélhetünk, valamint erőt adhat a hajhagymák működésének. Főbb forrásai: tejtermékek, magvak, halak.

A jó választás szépít
A vitaminok és ásványi anyagok megvédik, felépítik, széppé teszik a hajunkat és a fejbőrünket, de hiába táplálkozunk helyesen, szedünk táplálék kiegészítőket, vagy kenünk méregdrága csodaszereket a hajunkra, ha nem vagyunk tisztában azzal, mire is lenne valójában szüksége a hajkoronának. Sokan használnak nem megfelelő eszközöket − például rossz fésűt kefét −, amivel felsértve a haj külső rétegét, a kutikulát, töredezett, ápolatlan haj érzetét kelthetjük. Vacak hajszárítót vagy rossz minőségű hajvasalót használva elégethetjük, kiszáríthatjuk a hajat. Ezért érdemesebb körültekintőbben vásárolni ezeket az eszközöket, kikérni általunk megbecsült szakember véleményét. Igaz, ezek a termékek költségesebbek, de ebben az esetben is érvényes a mondás, miszerint az olcsóbb a drágább.

Télidőben óvatosabban
Sokszor borzongva láthatjuk, hogy egyesek vizes hajjal rohangálnak el otthonról vagy az uszodákból az 1-2 fokos hidegben, fittyet hányva arra, ha egyszer is megfázik a hajhagymájuk, visszafordíthatatlan folyamat elé nézhetnek, ami lehet akár a végleges hajhullás is. Azzal sincsenek sokak tisztában, hogy a haj vizes állapotban a legsérülékenyebb, ezért óvatosabban kell bánni vele. Ez főleg a szőkített hajakra érvényes, amelyek szerkezete némileg módosult, nyúlik, törik, ezért fésüléskor ne tépjük, húzzuk vagy rángassuk. A környezeti ártalmak, mint az erős UVsugárzás, a szennyezett levegő, a klóros víz, az élelmiszer adalékok vagy a stressz alattomosan rongálják szervezetünket, és persze a fejbőrünket és a hajszálainkat is.

Minőségrontó tényezők
A hajproblémákhoz hozzájárulnak különböző életciklusaink, mint például a férfiaknál az öröklött hajhullás, nőknél a terhesség, a szoptatás, a változó kor, amik nagyban hozzájárulhatnak hajunk mennyiségének, minőségének romlásához. Már több fórumon olvastam, de saját tapasztalataim is alátámasztják, hogy az amalgám tömések mennyire ártalmasak a szervezetünkre. A tömésekből folyamatosan párolgó illetve leváló részek a szervezetbe kerülve nem kevés problémát okozhatnak. A hajhagymákra ez különösen veszélyes anyag, hiszen számtalan olyan esetről hallottam, hogy az amalgám tömések cseréje után a haj újra megnőtt, bedúsult. Mivel manapság már igen korszerű dauer vizek és hajfestékek vannak forgalomban, érdemes odafigyelni arra is, hogy milyet használunk, de ha nem engedi meg a vendégünk pénztárcája, regenerálásként javasoljunk neki házilag elkészített hajpakolást: például tojássárgájával kikevert olíva olajat. Ez nemcsak, hogy olcsóbb mint bármely gyári pakoló anyag, de szinte minden benne van, amire a fejbőrnek és a hajszálaknak szüksége lehet. Sokan most ízléstelennek mondhatják ezt, de gyakran a gusztusosan csomagolt, drága termékek sem tudnak többet. Idősebb, tapasztaltabb fodrászok a mai napig használják festés után az ecetes öblítést, ami helyreállítja fejbőrünk pH-értékét, ártalmatlanítva a sok káros vegyi anyagot, lezárja a hajszerkezetet, így bezárja a festéket a hajszálakba, amitől tartós lesz a hajfestés, ráadásul szép fényes lesz tőle a haj. Láthatjuk, hogy mennyi minden befolyásolhatja a haj, a fejbőr egészségét, szépségét. Természetesen minden tanácsot nem lehet betartani, de felhívhatjuk rá vendégeink figyelmét, hogy helyes táplálkozással, odafigyeléssel rengeteget tehetnek a cél érdekében.

Ebben a témában még nincs hozzászólás!

Legyél Te az első!
 
Szólj hozzá Te is:
Név:
E-mail cím: (rejtett)
Honlapcím:
Hozzászólás:
Kép csatolása:
 
Írd be a kódot:
KOD
 

 

Vissza a BLOG oldalara

HAJMANIA.HU | HAJMANIA BLOG | HAJMANIA MAGAMRÓL | HAJMANIA WEB ÁRUHÁZ | SZALON | HAJMANIA BLOG ARCHIV
Honlapkészítés | T&M Tűz- és Munkavédelmi Iroda